Kalp Durması Belirtileri ve Tedavisi
27 Haziran 2024

Kalp Durması Belirtileri ve Tedavisi

Kalp Durması

Kalp durması, genellikle önceden tahmin edilemez bir şekilde kişinin karşısına aniden çıkan bir durumdur. Bu durumun altında tehlikeli ya da tehlikesiz birçok farklı neden görülebilmektedir. Ancak, bu tür kalp durması durumları çoğu zaman tehlikelidir. Özellikle kişinin kalbinin durmasından sonraki ilk 5 dakika hayat kurtarıcıdır. Kalbin durması ile kanın pompalanmaması durumu, kişinin hem hareket kısıtlaması yaşamasına hem de beyne kan gitmediği için çeşitli kalıcı hasarlara ve hatta ölüme kadar sürükleyebilmektedir.

Genellikle, kalp durmasından birkaç saniye önce kalpteki ritim bozukluğu bir sorun olduğunu kişiye hissettirse de, kişi bu durumda sadece panikleyerek zaman kaybetmektedir. Kişinin yapmış olduğu bu panik, kalp durması için daha da büyük riskler doğurmaktadır. Kalpte, kalp durması öncesinde oluşan ritim bozuklukları ise genellikle kalbin elektriksel sistemindeki bozukluklardan dolayı meydana gelmektedir. Bilindiği gibi, insan vücudundaki organların merkezi olan kalp, üzerindeki kaslar sayesinde kendi elektriğini kendisi üretir. Bu durumda meydana gelen kalp hastalıklarında elektrik sistemi zarar gördüğü için kalp için gerekli enerji üretilemez ve kişinin kalbi geçici ya da kalıcı bir şekilde durur.

Kalp Durması Durumunda Yapılması Gerekenler

Kalp durması durumunda kişi direkt olarak fenalaşıp düşecektir. Kişi bu durumda fark edilirse düşerken tutulur ve kafasının bir yere çarpması engellenir. Bu durumdan sonra, kişinin yakasındaki ve üzerindeki şeyler gevşetilir. Böylece kişi daha rahatlayacaktır. Eğer kişinin kalbi tamamen durmuşsa, direkt olarak kalp masajına başlanmalıdır. Etrafta başka insanlar varsa, sağlık kuruluşuna haber vermesi için başkasından yardım isteyin ve siz kalp masajı ile suni solunum desteği verin.

Kalp durmasının birçok hastalıktan kaynaklanan nedenleri bulunmaktadır. Bu hastalıklar kişilerde bulunduğu zaman kalbin çalışmasını da olumsuz bir şekilde etkileyerek bu tür hayati tehlike yaratan problemlere neden olmaktadır. Kalp durması durumunda kişilerde titreme durumları görülebilmektedir. Bu durumda kan pompalanmadığını anlayabilirsiniz. Çoğu zaman kalp durması kendi başına görülen bir durum değildir. Kalp durması görülen kişilerde bu durum genellikle başka bir organın görevini yapmaması ya da kişinin farkında olmadığı diğer hastalıklar nedeniyle meydana gelmektedir. Bu tür sorunlar ise genellikle yaşlı insanlarda ya da uyuşturucu, alkol, sigara gibi zararlı maddelerin kullanılması ile ortaya çıkan bir problemdir.

Kalp Durması Sorununun Meydana Gelebileceği Risk Grupları

  • Herkesin tahmin ettiği gibi en büyük risk grupları belli bir yaşın üzerindeki kişilerdir. Yaşlılık dönemlerinde olan kişilerde nedeni bilinen ya da bilinmeyen birçok hastalık nedeniyle kalpte sıkışmalar ya da kalp durması gibi durumlar görülebilmektedir. Bu gibi sorunlara neden olabilecek hastalıkları olan kişilerde kesinlikle gerekli kontrollerin yapılması ve gerekli önlemlerin alınması şarttır.
  • Bir diğer risk grubunda ise çok fazla sigara içen insanlar bulunmaktadır. İçilen sigaralar, kalbe giden damarların tıkanmasına ve kan akışının yavaşlayarak durmasına neden olarak kalp durması gibi hayati tehlike taşıyan sorunlara neden olabilmektedir.
  • Aşırı kilolar, her hastalıkta olduğu gibi kalp durması ya da kalbin çalışmasında çok büyük etkiler meydana getirmektedir. Aşırı kilonun yanında sürekli olarak hareketsizlik durumları birçok insanda bu riskin çok daha fazla artmasına neden olabilmektedir.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Kalp Sintigrafisi

Kalp Sintigrafisi

Kalp Atışı Kaç Olmalı?

Kalp Atışı Kaç Olmalı?

Haber Bülteni

Popüler İçerik

İnfektif Endokarditin Nedir? Nasıl Tedavi Edilir?

İnfektif Endokarditin Nedir? Nasıl Tedavi Edilir?

Kalp Kasılması Belirtileri ve Tedavisi

Kalp Kasılması Belirtileri ve Tedavisi

Kalbin Hızlı Atması Nedenleri Nelerdir?

Kalbin Hızlı Atması Nedenleri Nelerdir?

Kalp Ağrısı Neden Olur?

Kalp Ağrısı Neden Olur?

Kalp Damarları Türleri ve Özellikleri

Kalp Damarları Türleri ve Özellikleri

Güncel

Kalp Çarpıntısına Ne İyi Gelir?

Kalp Çarpıntısına Ne İyi Gelir?

Güncel

Kalbin Yapısı Türleri ve Özellikleri

Kalbin Yapısı Türleri ve Özellikleri