Kalp Krizi Belirtileri Nelerdir?
20 Haziran 2024

Kalp Krizi Belirtileri Nelerdir?

Kalp krizi belirtileri genellikle kişinin kalbinin normalden hızlı çarpması veya düzensiz bir kalp çarpıntısı, nefes almada güçlük çekilmesi gibi durumlarla kendini gösterir. Ayrıca yoğun halsizlik ve kalbe yetersiz oranda kan gitmesinin sonucunda ortaya çıkan göğüs ağrısı da önemli bir belirtidir. Eğer bu belirtilerden herhangi biri gün içinde aktiviteler sırasında meydana gelirse, kalp krizinin belirtisi olabilir.

Kalp krizi sırasında kişinin göğsünde bir baskı, dolgunluk hissi oluşur. Özellikle göğsü eziliyormuş gibi bir ağrı meydana gelir ve genellikle bu ağrı 2-3 dakika veya daha uzun sürebilir. Göğüste oluşan ağrı, kalp krizinin şiddetine bağlı olarak hafif, orta ya da çok şiddetli olabilir. Kalp krizinde ortaya çıkan ağrı sadece göğüs bölgesinde değil, aynı zamanda çene ve boyun bölgesinde, karın bölgesinin üst kısmında, omuzlarda ya da her iki kolda da görülebilir.

Kalp krizi belirtilerinde göğüs ağrısının dışında ani terleme, göz kararması, baş dönmesi ve mide bulantısı da görülebilir. Özellikle kalp krizi geçiren kişinin vücut ısısı normalin altına düşer ve cildi bir anda soğuyabilir. Ayrıca sinirlilik ve kaygı sorunları da kalp krizine bağlı olarak ortaya çıkabilir. Ancak kalp krizi durumunun yaklaşık olarak dörtte birinde hiçbir belirti olmadan aniden ortaya çıkabileceği unutulmamalıdır.

Göğüs Bölgesinde Ağrı

Kalp krizi sebebi ile kişinin göğüs bölgesinde oluşan ağrı, genellikle bıçak giriyormuş gibi bir ağrıya benzetilmektedir. Bu ağrı, özellikle göğsün tam ortasının sıkılıyormuş gibi hissedilmesi ya da üzerinde ağır bir baskı hissinin olması şeklinde anlatılmaktadır. Kalp krizindeki göğüs ağrısı yaklaşık 3-4 dakika sürebilir, ancak kısa bir ara verip yeniden tekrarlayabilir.

Vücudun Üst Kısmında Ağrı

Kalp krizine bağlı olarak gelişen göğüs ağrısı, vücudun üst kısmında bulunan diğer bölgeleri de etkisi altına alabilir. Özellikle omuzlarda, kollarda, sırt bölgesinin üst kısmında, çene ya da dişlerde meydana gelen ağrılar, kalp krizinin yaygın belirtileri arasındadır.

Soluk Alıp Vermede Güçlük

Kalp krizi anında kişi derin bir nefes almaya çalışır, ancak bu pek de mümkün olmaz. Solunumda yaşanan güçlük, genellikle kalp krizi geçiren kişinin göğüs ağrısından önce gelir.

Karın Bölgesinde Ağrı

Kalp krizi sırasında kişinin karın bölgesinde oluşan ağrı, özellikle mide bölgesine inebilir ve midede yanma ile reflü rahatsızlığında hissedilen ağrılara benzeyebilir.

Baş Dönmesi

Kalp krizi geçiren kişinin göğsünde meydana gelen ağrı ile sanki bayılacakmış hissi gibi bir baş dönmesi hissedilebilir, hatta hemen baş dönmesi başlayabilir.

Mide Bulantısı ve Kusma

Kalp krizi sırasında kişinin midesi bulanabilir ve buna bağlı olarak kusma ihtiyacı da hissedilebilir.

Terleme

Kalp krizi geçiren kişinin göğsündeki ağrıdan sonra baş dönmesi, soluk almada güçlük, mide bulantısı ile ani bir terleme gözlenebilir. Bu ani terlemeye bağlı olarak kişinin vücut ısısında düşüşler yaşanabilir.

Kaygı

Hiçbir sebep olmadan kişinin aniden kaygılı bir ruh halinde olabileceği göz önünde tutulmalıdır.

Kalp Krizi Belirtisinde Ortaya Çıkan Ağrı Ne Kadar Sürer?

Göğüs bölgesinde ortaya çıkan ağrı genellikle yarım saatten az sürmektedir. Hatta göğüs ağrısı ile kişinin alın bölgesinde soğuk bir şekilde terleme ve mide bulantısı eşlik edebilir. Ancak bazı kimselerde kalp krizi belirtileri gizlidir. Çoğunlukla şeker hastalarında ya da ileri yaştaki insanlarda kalp krizi sırasında herhangi bir ağrı mevcut olmaz. Yalnızca soğuk bir terleme ve nefes darlığı gibi şikâyetler neticesinde bilmeden kalp krizi geçirebilirler. Bazı kimselerde kalp krizinin belirtileri çok şiddetli ve ani başlaması sonucunda kalp krizi tanısı kolaylıkla konulabilir. Bazı kimselerde ise kalp krizinin belirtileri çok hafif bir ağrı ya da rahatsızlık hissi şeklinde başladığı için kalp krizi durumu anlaşıldığında hasta açısından çok geç kalınmış olabilir. Kalp krizi belirtisinde meydana gelen ağrı şikâyetleri hasta hareket ettiği zaman artar, dinlendiği zaman hafifler ancak hiçbir şekilde geçmez.

Kalp Krizi Belirtileri Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Kalp Çarpıntısı Belirtileri ve Tedavisi

Kalp Çarpıntısı Belirtileri ve Tedavisi

Kalp Kapakçığı Büyümesi Belirtileri ve Tedavisi

Kalp Kapakçığı Büyümesi Belirtileri ve Tedavisi

Yapay Kalp Türleri ve Özellikleri

Yapay Kalp Türleri ve Özellikleri

Yapay Kalp Nakli Nedir ve Kimlere Yapılır?

Yapay Kalp Nakli Nedir ve Kimlere Yapılır?

Kalp Stent Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Kalp Stent Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Güncel

Kalp Ne İşe Yarar?

Kalp Ne İşe Yarar?

Güncel

Kalp Büyümesi Belirtileri ve Tedavisi

Kalp Büyümesi Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Bebeklerde Kalp Atış Hızı

Bebeklerde Kalp Atış Hızı