Kalp Nedir?
15 Mayıs 2024

Kalp Nedir?

Kalp nedir, göğsün ortasında bulunan, kaslı sistemden oluşan bir yapıdır. Yaygın yanlışın aksine, göğsün sol tarafında değil, göğsün orta çizgisi üzerinde, biraz solda kalacak şekilde yer almaktadır. Ağırlığı erkeklerde üç yüz kırk gram kadar, bayanlarda ise az olduğu tahmin edilmektedir. Kalbin sağ kenarı, göğüs kemiğinin sağ tarafının arkasına kısmına rastlar; kemiğin soluna doğru, ucu sol memenin hemen alt tarafına rastlayan bir üçgen biçiminde uzanır. Kalp atışlarının dışarıdan da duyulduğu bu uç kısma tıp dilinde apeks diğer adı tepe denir.

Kalbin görevi: iki ayrı dolaşım sistemine kan pompalamak ve bu akışı düzenli yapmaktır. Kanı ilk olarak bedenin başlıca atardamarı olan aorta, orandan diğer atardamarlara pompalamaları.

Kan, organları ve dokuları dolaşıp oksijenini verdikten sonra, toplardamar ile kalbe geri gelir; kalbin ikinci dolaşımına giderek yeniden oksijen alabilmek için akciğerlere gönderilir ve oksijenle yüklenmiş olarak kalbe geri döner. Kanın akciğerlere gidip dönmesine küçük dolaşım veya pulmoner dolaşım, bedene dağılmasına ise büyük dolaşım veya sistemik kan dolaşımı olarak adlandırılır. Kanı kalpten organlara atardamarlar götürür, toplardamarlar da geri getirir.

Kalbin yapısı: Kalbin kanı gönderme işlevini dört ayrı bölümden meydana gelmektedir. Bu kısımlar, sıkıştıkları vakit kanı ileri gönderen kaslardan oluşmuş odacıklardır. Her odacığın çevresindeki kas yoğunluğu, bölümün görevine göre değişmektedir. Kasın en yoğun olduğu kısım, pompalama işlevinin büyük bir kısmını üstlenen sol karıncık duvardır.

Toplardamarlardan gelen kan kalbin iki kısmındaki ince çeperli kulakçıklara dolar. Bunları kanı aradaki kapakçıktan daha çok kalın kas yapısına sahip karıncıklara, karıncıklar da atardamara kanı gönderir. Kulakçıklar karıncıkların üst tarafında, arkada kısımda yer almaktadırlar, iki kulakçık ve karıncık arasında, karıncıklar arası ve kulakçıklar arası bölmeler bulunmaktadır.

Kalbin çalışması: Akciğerlerde oksijen alan kan akciğer toplar damarlarından akarak kalbin sol karıncığına ulaşır. Sol kulakçık açılıp kapanarak kanı mitral diğer adı ikili kapaktan geçip sol karıncığa akmasına sebep olur. Sol karıncık kasılmaya başlayınca mitral kapak da kapatılır ve kan aort kapağından aorta giderek bedene ulaştırılır ve dokulara oksijen götürür.

Oksijenini götüren kan, gövdeden alt ana toplardamar, baştan ise üst ana toplardamar adındaki büyük toplardamarlar ile kalbe dönerek ve sağ kulakçığa gönderilir, kulakçık kasılınca triküpid diğer adı üçlü kapaktan sağ odacığa geçer. Sağ karıncığın kasılması kanı damar ağzındaki kapaktan ileriye doğru ileterek akciğer atardamarlarıyla akciğere ulaştırır. Tekrar oksijen yüklenen kan akciğer toplar damarlarına geçerek kalbe gelir (Önce sol kulakçığa oradan sol karıncığa) ve çevrem yeniden görevine başlar.

Kapaklar: Akciğer atardamarı girişindeki kapakla aort kapağının yapıları birbirine benzemektedir. Bunları oluşturan sarı veya beyaz renkli üç ince zar, kanın gidiş yönünden açılır, arkasından başlangıçtaki durumuna dönerek kanın geriye doğru akmasına engel olur.

Mitral kapak ile triküspid kapak (İlki sol karıncıkla sol kulakçık ortasında, ikincisi sağ karıncıkla sağ kulakçık kısmında) da benzer, ama bunların yapıları daha karışıktır. Mitral kapak iki, triküspid kapak da üç parçadan meydana gelmektedir.

Kapak parçalarından karıncığın etrafındaki kaslara giden lifler chordae tendineae olarak isim verilmektedir. Karıncığın her kasılmasında karıncık kası bu lifleri de gererek kapakların kapanmasını oluşturur ve kanın kulakçığa geri akmasını engeller.

Zamanlama sistemi: Kalbin her atışında iki kulakçık birden kasılarak karıncıklara kan gönderimini sağlar. Bu kasılmalar dizisini çok karışık bir elektriksel zamanlama sisteminde düzeni sağlar.

Kalbin çalışmasını denetleyen hakiki husus, sağ kulakçığın üstünde bulunan ve sinoatrial düğüm adı verilen odacıktır. Buradan yayılan elektriksel uyarı kulakçıklara iletildiğinde onların kasılmasına sebep olmaktadır.

Kalp Nedir Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

İlginizi Çekebilir

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Kadınlarda Kalp Krizi Belirtileri Nelerdir?

Kadınlarda Kalp Krizi Belirtileri Nelerdir?

Bebeklerde Açık Kalp Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Bebeklerde Açık Kalp Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Kalp Odacıkları Türleri ve Özellikleri

Kalp Odacıkları Türleri ve Özellikleri

Kalp Krizi Belirtileri ve Tedavisi

Kalp Krizi Belirtileri ve Tedavisi

Kalp Kapağı Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Kalp Kapağı Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Güncel

Kalbe Giden Damarlar Türleri ve Özellikleri

Kalbe Giden Damarlar Türleri ve Özellikleri

Güncel

Kalp Sağlığı

Kalp Sağlığı