Kalp Kapağı Kireçlenmesi Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024

Kalp Kapağı Kireçlenmesi Belirtileri ve Tedavisi

Kalp kapağı kireçlenmesi, genellikle ileri yaşlarda aort kapağını etkileyen bir sorundur. Aort kapağı kalpte sol karıncık ve aort damarı arasındadır. Yarım ay biçiminde 3 tane yaprakçıktan meydana gelir. Aort kapağı kanın geriye kaçışına engel olur. Normalde yetişkinlerdeki kapak alanı 3-4 cm2 olur. Kalpte değişimlerin meydana gelmesi açısından, kapağın normal boyutlarından üçte biri kadar olması gerekir. Aort darlığı hafif, orta ve ciddi derecede olabilir. Bu darlığın miktarı kadar sol karıncık kası kan pompalayabilmek amacıyla daha fazla efor harcar. Bu durum zaman içinde sol karıncıkta büyüme, kasılma yeteneğinde azalmaya yol açar. Böylece kişide kalp yetmezliği denilen durum gelişir. Ciddi oranda artan aort darlığında, kalp kasında daha fazla oksijen harcanır. Bu kalbi besleyen atardamarların yeteri kadar kan alamamasına neden olur. Bunlar kendini göğüs ağrısı ile gösterir. Sol karıncıkta daralan aort kapağına kan göndermek için, üzerine düşen basıncı arttırır. Bu akciğerleri etkileyerek, organda sıvı göllenmesine, nefes darlığına yol açar. Kalp kapağı kireçlenmesinin en önemli etkisi ani ölümlerin olmasıdır.

Kalp kapağı kireçlenmesine neden olan aort darlığı neden olur?

Aort kapak darlığı nedenleri doğumsal etkenlerden, ateşli romatizmal hastalıklardan dolayı oluşabilir. Bunun dışında ilerleyen yaş yüzünden aort kapağında kireçlenme meydana gelebilir. Özellikle 65 yaşın üzerindeki hastalarda kalp kapağı zamanla kalınlaşır ve sahip olduğu esnekliği yitirir. Bu genellikle kapakta darlığa, nadir olarak da kapak yetmezliğine yol açabilir. Bu hasta grubunda diyabet, sigara kullanımı, yüksek tansiyon, böbrek yetmezliği, yüksek kolesterol gibi sorunlarda kalp kapağı kireçlenmesi açısından risk faktörüdür. Yaşlı kişilerdeki kapak darlığın en önemli nedeni kapağın kireçlenmesiyle birlikte hareket kısıtlılığı olmasından kaynaklanır.

Kalp kapağı kireçlenmesindeki şikâyetler

Göğüs ağrısı: Ciddi derecede aort darlığı olan hastaların üçte ikisinde bu şikâyet vardır. Hastalar ameliyat edilmediği takdirde, 5 yıl içinde hastaların yarısı yaşamına devam edebilir. Yaşlı kişilerin çoğunluğunda buna kalp damar hastalıkları eşlik eder. Göğüs ağrısı genellikle kalp boyutlarının büyümesi sonucunda artan oksijen ihtiyacı, kalp içi basıncın artmasıyla kalbin beslendiği atardamarlara kan akımının düşmesi ya da bunlara eşlik eden kalp damar hastalığından kaynaklanabilir.

Bayılma: Eforda hastaların sol karıncık basıncındaki yükselmeyle kalp refleksinde bozulma, egzersiz yaparken kalbe yeterince kan gitmemesi yüzünden bayılma şikâyetleri görülebilir.

Kalp yetmezliği: bu şikâyette hastalar ameliyat edilmezse, 2-3 yıl yaşama süreleri olur. Bununla birlikte nefes darlığı, geceleri oksijen sıkıntısı çekme gibi belirtiler olur.

Kalp kapağı kireçlenmesi tanısı ve tedavisi nasıl yapılır?

Hastanın yapılan muayenesinde, kalp sesi dinlenerek üfürüm tespiti yapılır. Eko kardiyografi çekilerek kalp kapaklarında olan darlığın seviyesi tespit edilir. Tedavi darlığın derecesine göre belirlenir. Yakınması olmayan kişiler için ilaç tedavisi yoktur. Ancak yüksek tansiyonu olanlar için, tansiyon ilaçları kullanılır. Gerekiyorsa kalp kapağı cerrahi olarak değiştirilir. Genellikle çift yapraklı olan metal kapaklar kullanılır. Ameliyattaki ölüm oranı hastanın yaşı yükseldikçe risklidir. Bu nedenle tedavi buna göre planlanır. Hastalar sürekli takip altında tutulur.

Kalp Kapağı Kireçlenmesi Yorumları

soru

TALHA

19 Mayıs 2024 Pazar

ANNEANNEM 86 YAŞINDA KALP KİREÇLENMESİ VAR DOKTORLAR AMELYATA YAŞINDAN DOLAYI RİSKLİ DİYORLAR ANNEM ÇOK ALIYOR BUNUN İLAÇLA TEDAVİSİ YOKMU YARDIMCI OLURSANIZ SEVİNİRİZ BEKLİYORUZ

Cevap yaz
cevap

Tulün

19 Mayıs 2024 Pazar

Merhabalar. Anneannenizin yaşının ilerlemiş olma sebebi cerrahi müdahaledeki hayati riski arttırmaktadır. Bu nedenle doktorlar ameliyattan kaçınmış olabilirler. Maalesef ilaç tedavisi de yoktur. Doktor kontrolü gereklidir.

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Açık Kalp Ameliyatı Riskleri?

Açık Kalp Ameliyatı Riskleri?

Popüler İçerikler

Kalp Özellikleri

Kalp Özellikleri

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Kalp Deliği Ameliyatı Yöntemleri

Kalp Deliği Ameliyatı Yöntemleri

Kalp Nerede Konumu ve Özellikleri

Kalp Nerede Konumu ve Özellikleri

Kalp Batması Belirtileri ve Tedavisi

Kalp Batması Belirtileri ve Tedavisi

Kalbi Besleyen Damarlar

Kalbi Besleyen Damarlar

6 Haftalık Bebek Kalp Atışı Değerleri?

6 Haftalık Bebek Kalp Atışı Değerleri?

Güncel

Kalp Krizi Nedenleri ve Tedavisi

Kalp Krizi Nedenleri ve Tedavisi

İnsan Kalbi Kaç Odacıktır?

İnsan Kalbi Kaç Odacıktır?

Kalp Krizi Belirtileri Nelerdir?

Kalp Krizi Belirtileri Nelerdir?

Kalp Pili Çeşitleri Nelerdir?

Kalp Pili Çeşitleri Nelerdir?