Kalp Kapakçığı Çökmesi Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024

Kalp Kapakçığı Çökmesi Belirtileri ve Tedavisi

Kalp kapakçığı çökmesi, Kalbiniz vücuda gerekli olan oksijenli kanı hiç durmadan pompalayan bir pompadır. Kalbin içinde 4 kapakçık bulunur bu kalp kapakçıkları kanın kalp içerisinde tek yönde pompalanmasını sağlar. Eğer 1 veya daha çok kapakçıkta sorun çıkarsa bu kalbin vücut için gerekli olan kanı pompalamasını daha ağır bir şekilde yapmasına neden olur. Kalbin her atışında kapakçılar kanın düzenli olarak akışını sağlamak için düzenli olarak açılır ve kapanır bu şekilde kanın vücuda en etkin şekilde pompalanması mümkün olur. Kalp kapakçığı çökmesi demek, kanın akışı doğru istikamette ilerlerken kalp kapakçığının zorluk çekmesidir. Yani eğer kalp kapakçığı çökmesi yaşıyorsanız vücuttaki normal akım bozulur. Bu durum sağlığınızın bozulmasına yol açar. Kalp kapakçığı tam olarak kapanmazsa pompalanan kanın bir kısmı geriye doğru sızar. Bu durumda kan dolaşım miktarını sağlamak için daha ağır bir tempoda ve daha çok çalışmaya başlar. Buda zamanla kalbin yorulmasına ve kalp zayıflamasına yol açar. Kalp kapakçığı çökmesi cerrahi sayesinde kalp kapakçıklarındaki sorun iyileştirilebilir.

Kalp kapakçığı çökmesi belirtileri nelerdir?
 • Yatarken nefes almakta güçlük çekme,
 • Egzersiz sırasında öksürük,
 • Nefes darlığı,
 • Gece öksürük,
 • Hırıltı,
 • Halsizlik ve aşırı yorgunluk,
 • Nefes darlığı ile uyanma,
 • Baş dönmesi,
 • Bayılma,
 • Ayaklarda ve ayak bileklerinde şişme,
 • Hızlı ve şiddetli kalp atımı,
 • Göğüste baskı hissetme ve göğüs ağrısı
Kalp kapakçığı çökmesi teşhis ve tedavisi nasıl yapılır?

Yukarıda sıralanan belirtilerden bazılarını gördüğünüz zaman vakit kaybetmeden doktora gitmeniz gerekir. Bazen belirtiler olmadan da 'Üfürüm' denilen bir ses kalpten doktor tarafından duyulabilir. Duyulan bu ses kalp kapakçığı çökmesi ya da kalp kapakçığında sorun olduğunda ortaya çıkar. Doktor tarafından kalp kapakçığı çökmesinin belirlenmesi için birtakım tetkikler yapılır. Kalp kapakçığı çökmesi erken teşhisle ilaçla tedavi edilebilecek bir durumdur. Ancak bazı durumlarda ilaç tedavisi işe yaramayabilir. Bu nedenle kalp kapakçığı çökmesi ameliyatı yapılır. Bu ameliyat esnasında kalp kapakçığı çökmesi onarılır veya uygun görülürse kalp kapakçıkları değiştirilir. Bu kalp kapakçığı çökmesi ameliyatı kalbinize ihtiyacı olan enerji ve kuvveti kazandırır. Kendinizi iyi hissetmeniz ve daha önce yapmaktan hoşlandığınız birçok şeyi yeniden yapmanızı sağlayacaktır. Ameliyat sonrasında kan sulandırıcı ilaçlar bir süre kullanılır ve doktorunuz tedavi sürecini ve sizi daha sağlıklı tutmak için neler yapmanız gerektiğini anlatacaktır. Sizde zaman kaybetmeden kalp kapakçığı çökmesi tedavinizi yaptırabilirsiniz hayat kalitenizi yeniden kazanabilirsiniz. Sağlıklı günler dileriz.

Kalp Kapakçığı Çökmesi Yorumları

soru

zeynep yildirim

11 Mayıs 2024 Cumartesi

benim 9 yaşındaki kızımda kalp kapakciginda cokme var .tehlikelimidir zamanla gecermi

Cevap yaz
cevap

Öngül

11 Mayıs 2024 Cumartesi

Zeynep Hanım, kalp kapakçığında çökme olması genellikle üfürüm olarak ele alınmaktadır. Üfürüm türleri, küçük boyutlardaysa ciddi rahatsızlıklara neden olmadığı gibi zamanla kapana da bilir. Ancak şiddetli ise büyük belirtilere neden olur. Size vereceği en büyük zararıysa bu belirtilerin ortaya çıkarmış olduğu yaşam kalitesini bozan etkenlerdedir. Gerekli tedavileri yapmanızda fayda vardır.

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Kalp Krizi Sonrası Beslenme

Kalp Krizi Sonrası Beslenme

Kalp Görevi Nelerdir?

Kalp Görevi Nelerdir?

Kalp Kapakçığı Sarkması

Kalp Kapakçığı Sarkması

Anne Karnında Bebek Kalp Atışı Ne Zaman Başlar?

Anne Karnında Bebek Kalp Atışı Ne Zaman Başlar?

Kalp Kapakçığı İltihabı Belirtileri ve Tedavisi

Kalp Kapakçığı İltihabı Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Kalp Durması Belirtileri ve Tedavisi

Kalp Durması Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Kalp Enfarktüsü Belirtileri ve Tedavisi

Kalp Enfarktüsü Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Kalbi Besleyen Damarlar

Kalbi Besleyen Damarlar